אז למה בעצם שילדים לא יצפו בפורנוגרפיה?

 

אחד מהמוסכמות החברתיות החזקות ביותר של העידן שלנו היא שהאינטרנט הגדיר מחדש את אופי מערכות היחסים בין גברים לנשים. למרבה הצער האינטרנט עושה זאת בעיקר באמצעות התכנים הפורנוגרפיים. האינטרנט הביא לכך שתכנים פורנוגרפיים מופצים באלפי אתרים ברחבי הרשת ומנגישים תכנים בוטים שעד לא מזמן היו שמורים ביותר מעיניהם של ילדים ובני נוער. ואכן, מחקרים עדכניים מראים ששיעורים גבוהים ביותר מבני הנוער (עד 90% בחלק מהמחקרים) נחשפים לתכנים שאינם ראויים כגון תמונות לא צנועות, סרטונים פורנוגרפיים, תכנים לא ראויים במשחקי מחשב ואפילו "חלונות קופצים" עם פרסומות בוטות. לכך מצטרפת כמובן גם גלישה יזומה של ילדים ובני נוער לאתרים אלו בעיקר מתוך סקרנות או חיפוש מכוון שמאפיינים את גיל ההתבגרות.
 

לנוכח הצונאמי הפורנוגרפי שהאינטרנט מביא לעולמנו, חשוב שנזכיר לעצמנו מדוע חשוב כל כך שילדים, בני נוער וגם מבוגרים לא יחשפו לתכנים בוטים אלו:

 

תפיסה מעוותת של קרבה זוגית: ילדים שמעולם לא התנסו בקשרים אינטימיים עלולים לחשוב שבכל הנוגע ליחסים שבינו לבינה, פני הדברים שונים מהמציאות. ואכן מחקרים מראים שחשיפה לתכנים פורנוגרפיים קשורה לתפיסה מעוותת של יחסים בין המינים. צעירים רבים שנחשפים לראשונה לתכנים לא ראויים באינטרנט, מתקשים לווסת את ההשפעה של תכנים אלו מאחר ומרביתם לא חוו מפגשים עם פרטנרים לקרבה זוגית  במציאות הלא-וירטואלית שאל מולה ניתן לקבל איזון. יתירה מזאת. ילדים ובני נוער יכולים לנסות לשחזר את מה שהם רואים דרך המסכים ומתוך כך עלולה להתקבל תוצאות עגומות ביותר של הטרדה, ואלימות. מחקרים מראים, שגם בקרב מבוגרים המנוסים ביחסי זוגיות חשיפה לפורנוגרפיה יכולה לערער את תפיסת הזוגיות והערכים לאורם צריך להתנהל קשר זוגי בינו לבינה.
 

חשיפה מוקדמת ביותר למיניות: ילדים עד גיל 12 לערך נמצאים בשלב התפתחותי שבו מערכת היחסים הזוגית נתפסת כדבר זר ואף מאיים. יש לכך ערך התפתחותי-תרבותי מכיוון שבגיל זה הם לומדים בבית הספר ומפתחים תחומי עניין ותחביבים אישיים, ולא עסוקים במיניות וכל הכרוך בה. יחד עם זאת, כיום, המיניות דרך האינטרנט פוגשת ילדים בגיל צעיר ביותר (לעתים אף גיל 6). חשיפה שכזו עלולה להיות, לכל הפחות מבלבלת, ובמקרים רבים, אף טראומטית ועלולה להתבטא בסימפטומים של חרדה שתלווה אותם גם בחיים הבוגרים, בשלב בו יצטרכו להקים תא משפחתי.


עיסוק יתר ביחסים שבינו לבינה: הנגישות הכל-כך גבוהה של תכנים מיניים באינטרנט הופכים את המיניות לעיסוק מרכזי מידי שעלול להביא להזנחה של פעולות אחרות. במקרים מסוימים, העיסוק המוגבר הזה במיניות עלול להפוך לחזות הכל וגם כאן עלול לפגוע בהבנה של חשיבות הקמת התא המשפחתי, שכן התוכן הבוטה באינטרנט מציג את הפן המיני המעוות כעיקר ומבטל לגמרי את המערכת הזוגית הערכית.
 

דימוי עצמי נמוך: מחקרים הראו שחשיפה לתכנים שאינם ראויים באינטרנט קשורה לדימוי עצמי נמוך ודימוי גופני נמוך. הדמויות שמופיעות בסרטים פורנוגרפיים מוגזמות והתכנים המוצגים שם מבויימים. ילדים ולמרבה הצער, גם מבוגרים, לא מודעים לעובדות אלו, ולעתים קרובות הם מאמינים שאלו הם פני הדברים. על כן, רבים מהם מרגישים מרחק גדול בין מה שהם רואים במסך לבין המציאות. פער זה פוגע משמעותית בדימוי העצמי שלהם (שגם כך הוא נוטה להיות רעוע בגיל ההתבגרות), ועלול להביא לחרדה ולדיכאון.

 

הרחקה של ילדים ומתבגרים מתכנים פוגעניים ובעלי אופי מיני היא אחת המשימות ההוריות החשובות ביותר של העידן הנוכחי. המאבק ההורי בתופעה הוא קשה מאוד, אך אפשרי. גם להימנעות של מבוגרים מצפיה בתכנים אלו השפעה חיובית על היחסים בין בני הזוג והתא המשפחתי.

 

בשנה האחרונה חברה אינטרנט רימון לפסיכולוג ירון סלע מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב, ויחד אנו מעבירים סדנאות להורים ברחבי הארץ ומקנים להם כלים חינוכיים מעשיים כדי להכווין את ילדיהם לגלישה בטוחה ברשת. הסדנאות מועברות חינם כשירות למען הקהילה.

 

רוצים שנגיע גם לישוב שלכם? השאירו לנו פרטים כאן

 

 

Share on Facebook
Please reload