הילדים נחשפים לפורנו וסובלים מבריונות רשת? יש מה לעשות!

January 10, 2017

 

 

שר החינוך נפתלי בנט הביע דאגה חמורה מרמת החשיפה הגבוהה של ילדים לתכנים פורנוגרפיים עקב השימוש ההולך וגובר בסמארטפונים, כך עולה מכתבה בנושא שפורסמה בעיתון הארץ.
בציוץ שפורסם בחשבון הטוויטר שלו לאחר שערך ביקור בבית ספר יסודי באזור הצפון כתב השר בנט כי הנושא הוא "אתגר אסטרטגי לעתידנו", עוד כתב השר כי לכ 100% מהילדים יש סמארטפון, ממוצע השימוש הוא 4 שעות ביום והרוב נחשפו לתכנים מבוגרים.

 

 

 

בשיחה שנערכה עם עיתון הארץ, ציין בנט כי הנושא חוזר ועולה בביקורים ושיחות שהוא עורך עם ילדים, לפי דברי השר ניכר כי בביקורי פתע ניתן ללמוד הרבה יותר ושאחד מהנושאים הבולטים הוא נושא הסלולרי. השר אמר כי מה שעולה משיחותיו עם התלמידים הוא שכמעט לכולם יש טלפון סלולארי ורובם מעידים שנחשפו לתכנים פורנוגרפיים בצורה כזו או אחרת. לדבריו, הנושא הוא הבעייתי ביותר כי הוא יכול לגרום לטרואמה ולתפסה מעוותת של המציאות ושל מערכת היחסים הזוגית.
 

הבעיה השנייה לפי השר בנט היא תופעת השיימינג שמאוד מזכירה לנו את תופעת הבריונות ברשת, השר טוען כי צמיד היה אפשר לבייש וגם בדור שלנו ההורים היה אפשר להחרים אבל העוצמה, הקלות וההיקף ברשת עוצמתית לאין ערוך. אם בעבר היה מתרחש אירוע ברמת הכיתה, שאינו נעים בלשון המעטה ועלול לגרום נזק, בסוף היום היה הולך הילד הביתה למקום הבטוח והמוגן שלו. כיום מכיוון שהמצב שונה והאינטרנט נמצא בכל מקום גם המעוז האחרון נפרץ ומימדי תופעת השיימניג והבריונות ברשת גדלים. לדברי השר בנט, גם בפגישות עם שרי חינוך בעולם, עדיין לא נמצא פתרון למלוא היקף התופעה, אך ללא ספק יש לתת את הדעת על התופעה.
 

עוד הובא בכתבה כי במחקר שנערך לאחרונה על ידי חוקרים בתום הפסיכולוגיה של האינטרנט וממכללת אורנים לחינוך שבחן את הרגלי התכתובות המיניות בקרב מתבגרים בישראל, תלמידי כיתות ז'-י"ב ברחבי הארץ (מתוכם 16% ממסגרות דתיות). מהמחקר עולה כי רבע מהנשאלים או מהנבדקים דיווחו על התכתבויות מיניות שונות, שליש מהנשאלים דיווחו כי נתבקשו מאחרים לשלוח תמונות עירום שלהם כאשר מחצית מהפניות נעשו על ידי זרים.

עוד עולה מהמחקר כי תופעת ההתכתבויות בעלות האופי המיני (סקסטינג) היא תופעה רווחת בקרב הצעירים בישראל, בדומה למתרחש בארה"ב ואירופה. מבצעי המחקר טוענים, בדומה מאוד לתופעת השיימינג, על ההורים ואנשי החינוך להכיר את התופעה, להתייחס אליה ולהדריך את הילדים ולהזהיר אותם מההשלכות האפשריות של התופעה.

 

אנחנו ברימון דוגלים בגלישה חופשית באינטרנט אך במידה שעולה בקנה אחד עם הערכים שלנו, שאחד מהם הוא ואהבת לרעך כמוך. האינטרנט מציב בפנינו אתגרים מגוונים, לחלקם בפתרון הוא פתרון טכנולוגי של סינון, אבל חלקם, כמו תופעת בריונות רשת (שיימינג) הן תופעות שצריך וחשוב להתמודד איתן בפן החינוכי וההורי. 

אנחנו ברימון מציעים כשירות למען הקהילה סדנא למחנכים, הורים ותלמידים בנושא גלישה חכמה ברשת. הסדנא נבנתה יחד עם החוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב, והיא מוגשת לציבור בהתנדבות ללא כל תמורה. לפרטים נוספים אתם מוזמנים לפנות לרכז קשרי קהילה ברימון, מר אוריאל הלפגוט במייל: urielgo@rimon.net.il

 

 

 

לקריאת הכתבה המלאה שהתפרסמה בעיתון הארץ לחצו כאן

 

 

Share on Facebook
Please reload