הונאת הרשת הגדולה בהיסטוריה

 

בהיסטוריה של ההמצאות האנושיות נראה שלא היתה המצאה כה שנויה במחלוקת כמו האינטרנט, אפילו המצאת הרכב ששינתה את חיי האנושות בעזרה להתנייד ממקום למקום לצד מחיר בחיי אדם אינה נתפסת כשנויה במחלוקת. לעומתה האינטרנט, שפותח בפנינו עולמות לגדול, לצמוח, להתפתח וללמוד הופך משנה לשנה לשנוי יותר במחלוקת. לצד היתרונות הרבים שהוא מביא לחיינו, טומן בחובו צד אפל, כמה דברים שאנחנו צריכים לשים לב אליהם, במיוחד כהורים. בטור הקצר שלפניכם, ננסה לשפוך אור על כמה מהסכנות היותר והפחות מוכרות ולתת להורים כמה כלים להתמודדות, במיוחד עכשיו בחופש הגדול.

 

רבות דובר על הסכנה בחשיפה של ילדים ונוער לתכנים מיניים באינטרנט, המספרים עולים משנה לשנה והסטטיסטיקות מציגות תמונה מדאיגה. אם לפני 4 שנים שני שליש מהילדים עד גיל 13 דיווחו שנחשפו לתכנים מיניים באינטרנט, הרי שהיום המספר עומד על 84%. גיל בר המצווה מקבל משמעות שונה, בעייתית. לא זו הבגרות לה קיווינו.

באופן שאולי יפתיע רבים, אין הבדלים של ממש בחשיפה בין בנים לבנות: בזמן ש-29% מהבנים מדווחים שהם נחשפים לתכנים מיניים ברשת בתדירות של לפחות פעם בשבוע, 23% מהבנות מדווחות על חשיפה פעם בשבוע. ובעוד 49% מהבנים מדווחים על חשיפה בתדירות של לפחות פעם בחודש, 43% מהבנות מדווחות על חשיפה לפחות פעם בחודש.

איך זה קורה אתם שואלים? לא סתם זכתה תעשיית הפורנו לכינוי ״תעשיה״. מדובר במכונה משומנת שדואגת למצוא את הגולש כלומר, את הילד שלכם, גם כשהוא לא מחפש אותה.

עד כמה משומנת? עם רווח שנתי של 15 מיליארד דולר, ״התעשיה״ הזו גדולה יותר מהוליווד ורווחית יותר מנטפליקס.  

 

אם נשתחרר מהמילים הגדולות על תכנים לא ראויים, ודברים שהילדים שלנו לא אמורים לראות, חשוב להבין שהחשיפה של הילדים לתוכן מיני, במקרים רבים, תוכן מיני בוטה, מלמדת אותם בפעם הראשונה בצורה מעוותת על יחסי אהבה (אם אפשר לקרוא לזה כך), קרבה ואינטימיות בין בני זוג. הילדים של היום עלולים לקחת את תפיסת העולם המעוותת הזו אל החיים הבוגרים, ויתכן שעדות כואבת לכך ראינו הקיץ באיה נאפה.

 

 

וואסטאפ – המגרש השכונתי של דור ה-Z

 

בשנים האחרונות היטשטשו הגבולות בין הרשת לחיים האמיתיים, תופעות של שיימינג או ביריונות רשת כמו הטחת עלבונות או חרם בקבוצת הוואטסאפ הכיתתית הפכו לצערנו  לעניין שבשגרה.

66% מהילדים ובני הנוער מדווחים שהם נפגעו מעלבונות או או שיימינג שהופנו כלפיהם ברשתות חברתיות ובמסנג׳רים כמו וואטסאפ. הממצאים האלה הופכים חמורים יותר מאחר והם קורים מחוץ לטווח הראיה של ההורים.

63% מההורים אומרים בסקרים שהם לא משוחחים עם הילדים שלהם על החיים הוירטואליים שלהם, הם שואלים את הילד איך היה בבית הספר, ולאן יצא עם חברים אבל לא שואלים אותו איך היה בוואטסאפ ולאן גלש היום. הורים רבים הודו, בכנות ראויה להערכה, כי הסיבה בגללה הם נמנעים מלדבר עם הילדים על נושאים הקשורים בגלישת האינטרנט היא כי הם עצמם, ההורים, מרגישים שהילד מבין טוב מהם בטכנולוגיה ובאפליקציות ולכן הם, ההורים מרגישים שאין להם יכולת לתרום לילד.

לדברי פרופסור חיים עומר, מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב, המקור לסמכות ההורית אינו נובע מהמומחיות של ההורה, עברו הימים בהם ההורים מבינים יותר או מומחים יותר מהילד בכל תחום ובכל נושא. לדבריו, דווקא מסיבה זו, הילד צריך את האוזן הקשבת והתמיכה של ההורה כדי ללמוד כדי לתווך לעצמו את העולם הוירטואלי, כיצד להתמודד עם דברים שהוא אולי נחשף אליהם, או מעלבונות שהוא או היא חלילה חווים

 

 

ההורה הווירטואלי

 

בימים אלה, ימי החופש הגדול, האתגר שלנו ההורים גדול יותר. הילדים בבית ואם קיווינו שהם יבלו יותר בחוץ, עם חברים או אפילו בקניון (לאן הגענו?..), מגיע מחקר חדש מה'אינדיפנדנט' הבריטי וקובע חד משמעית שילדים היום מבלים פי שתיים וחצי (2.5) יותר זמן מול המסכים מאשר הם מבלים בחוץ עם חברים או במשחקי חברה.

יתרה מכך, יותר ממחצית מזמן המסך של הילדים הוא לבד, בלי חברים או בני משפחה ויש לכך השלכות. הקושי שלנו כהורים לתווך להם את המציאות, להדריך אותם ולחנך אותם גובר. המסך הפך להורה בפועל של הילדים שלנו. צמצום שעות המשחק בחוץ פוגע ביכולת של הילדים להפעיל את הדימיון, וכך נפגעת היכולת של הילד לחשוב בצורה יצירתית ולפתור בעיות. הזמן הרב שהילדים של היום מבלים לבד מול המסך, אפילו בלי חברים, מצמצם את הזמן בו הם נמצאים באינטראקציה חברתית עם ילדים אחרים בני גילם, היכולות החברתיות שלהם נפגעות, היכולת לתקשר, היכולת לפתור קונפליקטים. כל אלה, עלולים לפגוע בהתפתחות של הילדים שלנו לאנשים בוגרים שידעו להסתדר בחיים ולהתמודד עם האתגרים שמצפים להם.

 

 

"הדור הבא" – לטובת הדור הבא

 

איך ההורים יכולים להתמודד?

לפני הכל - דברו עם הילדים שלכם, באותה נשימה שאתם שואלים אותם איך היה היום שלהם, תשאלו איך היה היום באינטרנט, אם ראו משהו מעניין ברשת, אם ראו משהו שגרם להם להרגיש לא בנוח, אם מישהו דיבר אליהם לא יפה בוואטסאפ. תשאלו, תנו גם דוגמא אישית בכך שתשתפו אותם על היום שלכם באינטרנט. כך תייצרו בבית אווירה של פתיחות ושיתוף בכל הנוגע לעולם הוירטואלי.

 

מומלץ לשים על האינטרנט בבית או על הסמארטפון של הילד טיימר לזמני גלישה, כמו שעון שבת אינטרנטי, שמאפשר להורה לקצוב את זמן המסך של הילד או הילדים כדי שגם יצאו החוצה קצת בחופש ויפגשו עם חברים.

 

מוצר הסינון החדש של רימון - ״הדור הבא״ - כולל טיימר שכזה וגם נותן להורים רבים שעד היום חששו שמא הסינון יגביל אותם פתרון. סינון הדור הבא של רימון מאפשר להורים לבחור איזה מכשירים לסנן ואיזה לא, כך הסטרימר או המחשב שצריך להתחבר לעבודה יכולים לגלוש ללא הפרעה בזמן שהטלפונים של הילדים מוגנים. יתרה מכך, מי שיש להם טריפל בבית ישמחו לשמוע שכדי ליהנות מהסינון של רימון כבר לא חייבים להחליף את ספק האינטרנט, ניתן להישאר עם הטריפל ולשים את הסינון רק על הסמארטפונים של הילדים.

 

 

רוצים שהילדים שלכם יהנו מגלישה בטוחה ברשת?

השאירו פרטים בלחיצה על הלינק הזה  או חייגו 1-800-222-234 ושוחחו עם נציג.

 

בואו להיות חברים של רימון גם בפייסבוק - לחצו כאן 

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Please reload