איך להתמודד עם המריבות של הילדים בחופש הגדול

 

"די, תפסיקו לריב כבר!"

"אני לא מתערבת, תסתדרו לבד"

"אבל אמא, הוא לקח לי"

"משעמם ליייייי...."

 

אוגוסט.

החלק המאתגר של החופש הגדול מגיע: אין מסגרות, חם, ארוך... אנחנו- ההורים, צריכים לג'נגל בין העבודה (שעבור רובנו, ממשיכה כרגיל)

לבין מה שקורה בבית. הילדים נמצאים המון שעות ביחד; הרבה יותר ממה שהם רגילים לאורך השנה.

בינינו... זה מצב נתון. אוגוסט.

 

אבל התוצאה שלו יכולה להיות חוויה משפחתית שמחברת בינינו ומשאירה לנו המון זיכרונות משפחתיים נעימים מהחופש, והיא יכולה גם להיות חוויה של לחץ, עצבים, ומתח שבכל רגע עלול להתפוצץ...

בנקודה אחת שגורמת לנו להגיע מהר מאוד לרתיחה אני רוצה לגעת- נקודה שממנה, בעזרת כמה כלים פשוטים, אפשר ליצור שינוי שישפיע על כל האווירה בבית, גם בחופש, וגם בכלל.

 

 

תארו לעצמכם את הסיטואציה הבאה: צמד אחים נמצאים יחד בבית, הם משתעממים ושניהם רוצים בדיוק עכשיו לשחק במחשב.

אתם, לעומת זאת, לא רוצים שהם ישבו כל היום מול המסך. ובכל מקרה, מה אפשר לעשות כששניהם רוצים אותו דווקא עכשיו?

אז הם מתחילים לריב ביניהם, וכמובן מיד מערבים את אמא: "תגידי לו!"

"אני הייתי קודם!"

בואו נעצור שנייה, כי כאן יש להורה הזדמנות פז לתת לילדים שלו את אחד הכלים הכי חשובים בחייו: את היכולת לפתור בעצמו קונפליקטים

ולהישאר ביחסים חברתיים טובים, בלי ללכת מכות או למשוך בשערות...

זה לא יקרה אם נגיד להם "תסתדרו ביניכם"- במידה ולא לימדנו אותם איך להסתדר בעצמם.

זה גם לא יקרה אם נתערב ונחליט מי מהם יהיה ראשון- כי ככה הם לא לומדים להסתדר לבד בפעם הבאה...

 

אז מה אפשר לעשות?

 

ההמלצה שלי, היא לתת להם להסתדר בעצמם, אבל להנחות אותם איך לעשות את זה.

הדרך לפתור קונפליקטים, בשיטת 'מודל שלושת המעגלים' שפיתחתי- עוברת דרך, ובכן, שלושה מעגלים  אני, הוא, והתקשורת בינינו.

ומה זה אומר בת'כלס?

כשהילדים מגיעים אלינו ומצפים מאיתנו לפתור מריבה, אנחנו קודם כל מזכירים לעצמנו שאנחנו לא שופטים ולא שוטרים,

ולא תפקידנו להחליט (ות'כלס, ברוב המקרים גם לא באמת ראינו מה קרה ומי התחיל ומי המשיך...)

אנחנו מחזירים את הכדור לידיים שלהם:

קודם כל, להירגע.

עכשיו, כשהפסקנו לצעוק, אפשר להתחיל לדבר.

 

1. בשלב זה נבקש מכל אחד מהצדדים להגיד את כל מה שיש לו להגיד, ונסביר לשניהם, שכשאחד מדבר- השני רק מקשיב. לא עונה, לא מתפרץ. רק מקשיב. כך אנחנו מאפשרים להם לבטא את עצמם, להוציא את הקיטור, וזה- כבר מרגיע וגורם להם להתחיל להיות מסוגלים לחשוב גם על הצד השני. טיפלנו בשני המעגלים הראשונים- אני ואתה. כל אחד מהם (אני) אמר את כל מה שיש לו להגיד, וכל אחד מהם גם שמע את הצד השני עד הסוף (אתה).

 

2. עכשיו אפשר לעשות "סבב ב'" ולאפשר להם לענות אחד לשני. אנחנו עדיין כאן כדי לנהל את השיח ולהזכיר להם לדבר ברוגע ולהקשיב עד הסוף. כל אחד אומר בתורו את כל מה שיש לו בבטן או על הלב. לא תאמינו כמה זה משחרר, וכמה זה עובד בצורה מדהימה (על ילדים בכל גיל. וכן... גם על מבוגרים 😊 )

 

3. בשלב האחרון הגענו לתקשורת- כאן אנחנו מבקשים מהם למצוא פתרון. שמענו את כל מה שהיה להם להגיד- גם הם שמעו אחד את השני- ועכשיו, המשימה שלהם היא להתקדם הלאה ולא להישאר תקועים במה שקרה: אבל ההנחיה הברורה שניתן להם, היא למצוא פתרון ששני הצדדים יכולים להיות מרוצים ממנו. עכשיו, כל אחד מהם צריך לחשוב על פתרון שטוב עבורו אבל טוב גם עבור הצד השני. ומה שהכי כיף, זה שאם השיח התנהל בשלבים הקודמים בהקפדה על התנאים החשובים (כל אחד אומר כל מה שיש לו להגיד, והשני לא מתפרץ)- הם בדרך כלל מגיעים לשלב הפתרון כשהם מאוד מפויסים ומהר מאוד יגיעו להסכמה ביניהם.

אה, והם תמיד יהיו יצירתיים יותר מאיתנו בפתרון.

 

ואם הם בכל זאת לא מצליחים להסכים? אנחנו יכולים להציע הצעות.

למשל, להכין טבלה של ימים מי יהיה ראשון בכל יום; או שהראשון יהיה זמן קצר יותר והשני זמן ארוך יותר, בזכות הוויתור שלו לראשון.

וכשמדובר על זמן מסך- אפשר להשתמש בפתרון הטכנולוגי של הקצבת זמן, כמו שיש באינטרנט רימון. זה מאפשר לכל ילד לנצל את זמן המסך שלו בתורו, ולסיים כשנגמר הזמן- בלי ויכוחים מיותרים של "אני רוצה עוד כמה דקות", כי המסך פשוט מסרב לשתף איתו פעולה 😊

 

הכי חשוב- שנזכור שהאווירה בבית היא בידיים שלנו, ויש לנו יכולת לחפש ולמצוא פתרונות יצירתיים וכלים מקצועיים שיעזרו לנו להפוך את החופש לזיכרון חמים שילווה את הילדים שלנו לכל חייהם. המציאות מתרחשת מסביבנו- אבל יש לנו יכולת לבחור איך היא תשפיע עלינו ועל המשפחה.

חופש נעים 😊

 

 

בואו להיות חברים של רימון גם בפייסבוק - לחצו כאן 

 

המאמר נכתב בשיתוף עם הדר טייטלבאום: עו"סית קלינית עם תואר שני בהתמחות משפחה וילדים, מנחת הורים בגישת -הורות שמתחילה מבפנים

ומנהלת קהילה בפייסבוק עם אלפי הורים בשם - הורים יוצרים מציאות- מפתחת מודל שלושת המעגלים לתקשורת שיוצרת שיתופי פעולה בקלות, בביטחון ובאהבה בין הורים לילדים.

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Please reload