"סינון באינטרנט הוא כיפת ברזל חינוכית ורוחנית"

טור דעה, הופיע לראשונה בעיתון שביעי

 

"סינון באינטרנט הוא כיפת ברזל חינוכית ורוחנית", כך קובע הרב יוני לביא מראשי ארגון קהלים וראש מוקד חברים מקשיבים.

בהמשך פנה להורים "הורים דואגים לבית לגור בו, לאוכל, ללימודים. אבל בעולם המסכים יש הזנחה"

 

לביא מאמין שמערכות סינון לאינטרנט הן התגובה הראשונה לסכנה שאורבת בעולם הווירטואלי.

זה יכול לקרות לכל אחד ולא משנה גילו, אתה מחפש משהו אחד באינטרנט ופתאום נחשף למשהו אחר כזה שמושך אותך פנימה, רק לשנייה אחת, לכמה דקות. והרגע הזה שנגיש ונמצא מרחק של שתי הקלקות סך הכול הופך להרגל, כזה שבעוד יום או יומיים כבר יהיה קשה להיפרד ממנו. האינטרנט הוא עולם מופלא של ידע ותכנים אבל יש בו גם לא מעט סכנות, אלימות פורנוגרפיה ועוד

 

הרב יוני לביא מנהל כבר מספר שנים את מוקד חברים מקשבים המיועד לסייע לבני נוער, איך נוצר לדעתך המצב שאינטרנט הפך זירה מסוכנת? "ילדים זקוקים להורים בהרבה דברים, לבית לגור בו, לאוכל, לימודים טובים, ואין תחום עם כל כך הרבה סכנות כמו עולם המסכים ודווקא כאן יש הזנחה". אומר הרב לביא ומוסיף "ילד עד גיל תשע לא חוצה כביש לבד, אין אחד שלא מכיר את הפרסומת החשובה הזו שנובעת מההבנה כי לילד קטן אין תפיסת מרחב. האם עצרנו לחשוב מאיזה גיל יכול ילד לקבל את מכשיר הטלפון ולהשתמש בו בצורה נבונה? הורים רבים קונים את המכשיר לילד כי הוא לוחץ, כי לכולם בכיתה כבר יש, כי אולי קיבלו מכשיר נוסף מהעבודה. חלק מההורים נתנו את המכשיר ללא התייחסות ליכולות של הילד להשתמש בצורה נבונה ומאוזנת. באמצעות המכשיר או המחשב רבים מתברברים ועוברים את הגבולות וקריטי לעזור לילדים".

 

חלק מההורים עלולים לראות בהתקנת מערכת סינון ביטוי של אי אמון בילד כיצד טענה לחשש כזה? "להפך סינון הוא ביטוי לאכפתיות" מסביר לביא וממשיך "הרי כשאנחנו מבקשים שיחגרו חגורות בטיחות זה לא חוסר אמון בנהג, זו ההבנה שנעשים טעויות ותאונות קורות ולכן נכון לעשות צעדים להתמגן במידה מסוימת".  הפיתויים באינטרנט הם רק של ילדים? איפה המבוגרים בתוך כל זה? "האינטרנט אורב לכולם, בית שאין בו הגנה בוודאות חלק מפני הבית משלמים מחיר אישי. במערב מתברר 56% מהזוגות המתגרשים תולים את האשמה באינטרנט ולאן שהוא עלול להוביל. אם נדמה שרק הילדים מתמודדים עם האתגרים באינטרנט אז הנתון הזה מלמד שלמבוגרים לא פחות קשה לסנן . נתקלתי בסיפור על אבא, בוגר ישיבה, איש רציני, מקפיד להתפלל במניין, הוא פתאום מצא את עצמו נשאב עוד ועוד לתוך העולם הזה, מסתגר בחדר ומוותר על זמן עם ילדיו, מאחר לתפילה, מתעכב עוד קצת בעבודה. אני קובע שגם מבוגר אחראי שאכפת לו מעצמו ומבקש להישאר נקי ולא להתלכלך נכון שישים תוכנת סינון."

 

הפיתויים באינטרנט הם מרובים ואחד הבולטים שבהם הוא תוכן אלים, החשיפה לאלימות יכולה לבוא באמצעות משחקים, סרטונים, אמירות בוטות ועוד, מה  הנזק של חשיפה כזו? "התכנים האלימים יוצרים אצל הילדים ובני הנוער קהות חושים , להרוג, לדרוס, לבעוט, זה הכול נהיה משחק ומצחיק, אבל זה לא משחק וזה מבטא חוסר רגישות לזולת. אלה לצד הבריונות ברשת  הם כל מה ש "ואהבת לרעך כמוך" לא. הם נובעים מחוסר גבולות, ילדים שיושבים מול המסך ומבחינתם מדובר בעולם אחר , כזה שאין בו כללים". אומר הרב לביא בצער עמוק.

 

האם המאבק בתחלואי האינטרנט לא מאוחר מידי? אבוד מראש? "מדובר במערכה כוללת, זו קביעה ראשונה . הקביעה השנייה קובעת שיש כלים רלוונטיים לימנו ושהם נחוצים כי כאשר אני נתקל באמא שסיפרה על הבן שלה , תלמיד ישיבה מצטיין בכיתה י"ב שהתמכר למשחק במכשיר והתקשה להתנתק אפילו בשבת. לוויתי אבא שמצא את עצמו פחות עם הילדים כי ביקש לגלוש באינטרנט, אנחנו נפגשים עם הדברים הרעים שהכלי הזה יכול להביא כשאין לצידו מערכת בלמים כמו הסינון שהוא כלי מרכזי בהתמודדות ". הרב לביא מספר על תלמיד כיתה ז' שמרגיש שהוא נפל, ואז רצות  לו מחשבות בתפילה והוא מתעסק בדברים לא צנועים "כשביקש מההורים סינון הם ענו לו שהם סומכים עליו, והילד הסתכל עלי ושאל, מה אני אגיד להם? מה אגיד להם עכשיו? אז בשמו ולמען האחרים אני ממליץ להורים שימו סינון לדוג' אינטרנט רימון, זו כיפת ברזל רוחנית וחינוכית".

 

 

Share on Facebook
Please reload