החופש הגדול - בהסתכלות אחרת

August 4, 2019

 

נהוג לשמוע הורים שמתייחסים לחופש הגדול כ'עונש'. השיח הנפוץ סובב סביב כמה קשה לבלות עם הילדים כל כך הרבה שעות, כמה קשה ומתיש להעסיק אותם, מתי זה ייגמר ולאן ניתן לשלוח אותם כדי שיהיו קצת פחות בבית  עם ההורים.

הקושי של ההורים בתקופה זו מוכר לי וברור לי , מהרבה בחינות זה באמת לא קל.                                   

יחד עם זאת אני מזמינה אתכם  רגע לראות את זה בדרך אחרת...

 

בתקופת השגרה של הבית מבלים ההורים עם ילדיהם בממוצע שלוש שעות ביום. זהו. ובתוך השעות הללו יש הרבה עניינים מנהלתיים שצריך לקיים-מקלחות, שיעורי בית, ארוחת ערב, והשכבות.  כמה זמן נשאר לאנשים של המשפחה לבלות באמת ביחד? מתי יש למשפחה הזדמנות לעבור את שלב המפגש- קצת זמן פנאי- מטלות- נגמר?

בדרך כלל משפחות נמצאות יותר ביחד בשבת, אך גם שם הורים מעידים על קושי רב בשהות זו. ברור לנו למה.  אז בואו נדמיין רגע משהו יחד:

 

דמיינו מפגש שלכם עם חברה/חבר ממש טובה? כשרק תיפגשו, תתחילו מיד 'לשפוך' על החברה את מה שנמצא בחייכם כרגע, מה שהכי בוער . אחר כך כשיעברו שעתיים...תדברו אולי על העבר המשותף שלכם ותיזכרו בהנאה. ומה אם יש לפניכן עוד ארבע שעות להמשיך ולבלות יחד? מה אם אתם בבילוי ארוך של יומיים עם אותה החברה? אחרי שעות תתחילו לפתח שיחה בעלת אופי שונה. עמוקה יותר, אינטימית, שעוסקת לא רק בפרקטיקה ועצות לדילמות של הרגע, אלא יותר 'שיחות נפש'. אולי תבלו יחד בשתיקה, תעשו פעילות משותפת ותזכו באינטראקציה משותפת שאתן בדרך כלל  לא רגילות אליה עם החברה.  

 

מבינים את הרעיון? באותו אופן משפחה שאינה רגילה לבלות זמן כל כך ממושך יחד, כזה שאינו נקטע וכזה שלא מלא במטלות וקוצר זמן, זוכה פתאום לאינטימיות אחרת בין משתתפיה. פתאום יש זמן לשוחח יותר, לפגוש אחד את השני במצבים שאנחנו לא רגילים לראות אותם בהם, ללמוד עליהם דברים חדשים ולהתקרב.  זמן הוא מוטיב משמעותי על מנת שמשפחה תגיע לאיכויות האלה.

 

אבל מה עם הקשיים?

כדי להתחיל ליהנות מהתהליך צריך להבין שמשפחה צריכה זמן להתאמן ב'להיות ביחד'. אם המשפחה לא רגילה לזה בדרך כלל, ייקח זמן משמעותי עד שבני המשפחה יעברו דרך הקושי, אל השלב הבא שזה קרבה . וגם אז, כולכם אנשים שונים, יהיו בוודאי רגעים קשים. אז מה? בכל מערכות יחסים בין בני אדם יש רגעים של חוסר שביעות רצון, אכזבה, כעס, תסכול...הורידו ציפיות . וודאי שיהיו גם רגעים שכאלה.

חזקו דווקא את הרצון שלכם כן להיות הרבה ביחד עם בני המשפחה: להכיר יותר את ילדיכם, להתמודד ביחד עם אתגרים (חופשה התבטלה, פקק בדרך לפעילות, רעבים ואין איפה לקנות או הילדים רוצים ארטיק והחלטתם לא להוציא היום יותר כסף ועוד).

 

נצלו גם את רגעי המסך שלהם לרגעים יקרים- בדקו והחליטו מה כדאי לילדיכם לראות והשתתפו יחד איתם בצפייה. אחרי שתסתכלו יחד תוכלו לדבר על מה שראיתם, ללמד אותם איך להתגונן בצורה נכונה ברשת, אילו תכנים מתאימים להם ומאלה תכנים הם צריכים להיזהר ולעדכן אתכם אם נחשפו. לשתף במחשבות ורגשות, וכך להיכנס לעולמם של ילדיכם דרך זמן המסך.

 

זו הזדמנות נפלאה להתקרב, לעבוד ולחזק את מה שעובד טוב במשפחה שלכם וגם לעבוד על דברים שחברי המשפחה מתקשים בהם. איזו הזדמנות נדירה! מזל שיש חופש גדול, אחרת מתי היה לכם את הזמן היקר הזה?!

 

 

בואו להיות חברים של רימון גם בפייסבוק - לחצו כאן 

 המאמר נכתב בשיתוף עם נעמה וקסמן- עובדת סוציאלית מדריכת הורים. מעבירה הדרכות פרטניות, קבוצות והרצאות להורים ואנשי חינוך

לעמוד הפייסבוק של נעמה - לחצו כאן 

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Please reload